درمان بزرگی شاخک های بینی

درمان بزرگی شاخک های بینی

برخی از افراد با مشکل بزرگی شاخک های بینی مواجه هستند، شاخک بینی که مخروط بینی هم نامیده می شود، به استخوان باریک و اسفنجی برآمده از دیواره حفره بینی گفته می شود .

درمان بزرگی شاخک های بینی

درمان بزرگی شاخک های بینی

عملکرد شاخک های بینی

شاخک های بینی وظیفه تعدیل جریان هوا در طول تنفس را بر عهده دارند و مانند یک توربین عمل می کنند. شاخک های بینی این امکان را فراهم می کنند که هوای بهتری به دیواره های حفره بینی وارد شود و مجاری همیشه مرطوب باقی بمانند .

ساختار شاخک های بینی

شاخک های تحتانی : شاخک های تحتانی که در تیغه بینی واقع شده اند، بزرگترین و تحتانی ترین استخوان های مخروطی را تشکیل می دهند، دو حفره بینی بواسطه این شاخک ها از هم جدا می شوند.

شاخک های میانی : ما بین شاخک تحتانی و فوقانی را شاخک های میانی تشیکل داده اند .

شاخک های فوقانی : این شاخک بالای دو شاخک دیگر واقع شده است و شاخک کوچکی می باشد .

عوامل زمینه ساز بزرگی شاخک های بینی

پولیپ بینی ، انحراف تیغه میانی بینی ، تغییرات هورمونی، آلرژی، سرما خوردگی از عوامل زمینه ساز بزرگی شاخک های بینی هستند . در اکثر موارد مشاهده شده است، افرادی که با مشکل انحراف تیغه میانی بینی مواجه هستند، اغلب مشکل بزرگی شاخک های بینی را هم دارند به همین علت می باشد که این افراد با اختلالاتی در تنفس مواجه می باشند .

علائم بزرگ بودن شاخک های بینی

  • انسداد بینی
  • عفونتی های سینوسی بطور مکرر
  • ایجاد اختلالاتی در هنگام تنفس از راه بینی
  • خر خر کردن
  • خون دماغ شدن غیر طبیعی

 روش های درمانی

برای درمان بزرگی شاخک های بینی، استفاده از داروهای احتقان بینی ، انتی هیستامین ها و استروئید ها بسیار توصیه می شود ، در صورتی که با مشکل بزرگی شاخک های بینی مواجه هستید حتما به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید تا درمان های لازم صورت گیرد ، در مواقعی که شاخک های بینی بسیار بزرگ بود و نتوان با استفاده از دارو درمانی آن را درمان کرد بهترین گزینه جراحی می باشد تا با استفاده از جراحی شاخک های بینی را کوچک کرد . در برخی از موارد علت بزرگی شاخک های بینی انحراف تیغه میانی بینی می باشد، که در این شرایط برای رفع مشکل باید جراحی انحراف تیغه میانی بینی صورت گیرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 1 =